101 Okey Nasıl Oynanır ? (Okey 101 Oyna İndir – Kuralları)

101 Okey Nasıl Oynanır

101 oyunu oynamak isteyen oyunculara en güzel 101 sitelerini sunuyoruz. Aynı zamanda 101 oyununun nasıl oynandığını usta öğreticilerimizin anlatımıyla siz değerli okurlarımıza anlatıyoruz. 101 oyunu okey oyununa benzer fakat okey oyunundan çok daha eğlencelidir. Kuralları okey oyunundan biraz farklılıklar gösterir. Usta okey oyuncuları okey oyununa kıyasla 101 oyununu daha çok oynarlar. Bu yazımızda sizlere videolu resimli 101 okey nasıl oynanır, 101 okey kuralları, 101 okey oyna, 101 okey indir, okey 101 ve paralı 101 okey siteleri gibi konularda profesyonel destek sağlayacağız.

101 Okey Nasıl Oynanır

101 oyununu öğrenmek isteyen oyuncuların öncelikle ayrı bir sayfada Düz Okey Nasıl Oynanır yazımızı okumasını önermekteyiz. Çünkü oyunun temelleri okey oyunu ile aynı olduğu için ilk aşama olarak okey oyununu bilmeniz gerekmektedir. Per nedir, çifte gitmek nedir, okey basmak nedir gibi soruların cevabını bu yazımızda öğrenebilirsiniz. Daha sonra 101 nasıl oynanır başlıklı yazımız sizlere çok kısa sürede 101 oyununu öğretecektir.

101 Okey Nasıl Oynanır
101 Okey Nasıl Oynanır

Öncelikle okey oyununda dağıtıcı sağındaki oyuncuya 15 taş ve kendisi dahil geri kalan 3 oyuncuya 14 taş dağıtıyordu. 101 oyununda ise dağıtıcı sağındaki oyuncuya 22 taş ve kendisi dahil geri kalan 3 oyuncuya 21 taş dağıtır. Ayrıca hatırlarsanız okey oyununda taşlar yüzleri yere bakacak şekilde 5’erli şekilde toplanırken 101 oyununda 7’şerli olarak toplanmaktadır. Bu sayede dağıtıcı her oyuncuya 3 deste taş dağıttığında toplam 21 taş dağıtmış olacaktır.

Oyunun Başlangıcı

Tüm taşlar yere bakacak şekilde karıştırılır ve 7’şerli olarak oyuncuların önüne yada dağıtıcının önüne dizilir. Daha sonra dağıtıcı zarlar ile okey taşını (Joker taşını) belirler. Okey taşı belirlendikten sonra dağıtıcı taşları dağıtır. Dağıtım şu şekilde yapılır. Dağıtıcı sağındaki oyuncuya 22 taş ve kendisi dahil geri kalan oyunculara 21 taş verir. Aynı zamanda yüzleri yere bakacak şekilde oyuncuların sırayla çekmesi üzere taşlar dizer. İlk hamleyi dağıtıcının sağında 22 taşa sahip oyuncu yapar ve elindeki fazlalık olan bir taşı sağındaki oyuncu ile aralarına atarak oyunu başlatmış olur.

Oyunun Amacı

101 okey oyunundaki amaç her hangi bir oyuncu oyunu bitirdiğinde diğer oyuncuların ellerinde en düşük sayıyı bırakmasıdır. Her hangi bir oyuncu elini bitirdiğinde diğer oyuncular ellerindeki taşların toplamı kadar ceza puanı yerler. 101 oyununda oyunun bitmesi için her hangi bir oyuncunun oyunu bitirmesi gerekmiyor. Eğer oyuncular ellerindeki per dizilerinin sayısal toplamı 101 olmamışsa da ortada çekilecek taş kalmadığında yine oyun bitmiş sayılır. Bu durumda yine tüm oyuncular ellerinde kalan sayıların toplamı kadar ceza puanı yerler.

101 oyununda oyunun bitmesi için oyunculardan birinin elindeki per dizilerinin minimum toplamı 101 olması gerekmektedir. Tüm oyuncular taş çektikçe çektiği taşları per yapmaya çalışır ve tüm perlerin sayısal toplamının 101 olması gerekmektedir. Eğer masadaki oyunculardan hiç biri perlerin toplamını 101 yapamadıysa ve ortada taş bittiyse oyun yine bitmiş olur.

101 Okey Kuralları

101 oyununda kuralları bilmeniz gerekmektedir. Oyunun gelişimini az çok anladığınızı düşünüyoruz. Oyun kurallarında en önemli hamle bir oyuncunun elindeki perlerin toplamı 101 yapıyorsa per olan ellerini tüm oyuncular görecek şekilde ortaya yüzleri açık olarak dizer. Buradaki amaç diğer oyuncular oyunu bitirmeden elindeki yüklerden kendisini kurtarmasıdır. Bu oyuncu per olmayan elindeki diğer taşlar ile oyuna devam eder. Başka bir oyuncu oyunu bitirse de elini ortaya açan oyuncu sadece elinde kalan taşların toplamını ceza olarak yer ve tabloya o sayıların toplamı yazılır.

101 Okey Kuralları
101 Okey Kuralları

Bir diğer ise okey taşının yerleşimidir. Düz okey oyununda olduğu gibi 101 oyununda da okey ihtiyaç olan yere konulur. Eğer oyuncu perlerin toplamını 101 yapmışsa ve elini ortaya açmışsa yerde açık olan okey taşını oyunun gidişatına göre değiştirebilir. Örnek vermek gerekirse yerde açtığı taşlarda Siyah 7-8-Okey-10 serisi varsa ve oyunun devamında oyuncunun eline Siyah 9 düşerse elindeki bu taşı okey taşının yerine koyar ve okey taşını istediği başka bir yerde değerlendirir. Bu sayede oyuncu bu okey taşı ile elindeki başka bir seri ile per oluşturup elindeki o perlerden de kurtulabilir.

Oyuncuların işe yaramadığı taşları bir sonraki oyuncu ile aralarına attığını belirtmiştik. 101 okey oyununda bir oyuncunun solundaki ile olan arasındaki taşı alabilmesi için elindeki perlerin toplamını 101 yapmış olması ve bu elini ortaya açmış olması gerekir. Aksi taktirde solundaki oyuncunun attığı taş işine yaramış olsa dahi bu taşı ıstakasına alamaz. Yani ortadan taş çekmek zorundadır. Ayrıca okey oyununda 12-13-1 peri geçerli oluyordu Fakat 101 oyununda bu per dizisi geçerli değildir. Yani 1 taşını 13 taşından sonra koyup per yapmaya çalışamazsınız. Bir diğer kuralda Okey oyununda var olan ‘Gösterge’ seçeneğinin 101 oyununda kabul görmemesidir.

101 Oyununda Ceza Kuralı

Evet doğru duydunuz. 10 oyununda ceza almanız mümkündür ve bu ceza puan tablosuna yazılır. Nedir 101 oyununda ceza alan hareket ? Eğer elinizdeki per dizisinin toplamı 101 olmadığı halde siz elinizi ortaya açarsanız ve elinizdeki taşların toplamının 101 olmadığı anlaşıldığında siz ceza alırsınız. Yada elindeki peri 101 yapan ve ortaya açan oyuncu olduğunda siz sağınızdaki oyuncuya gereksiz taşı atarken attığınız taş yerde açık olan per dizilerine işleyebiliyorsa siz yine ceza yemiş olursunuz. Her iki durumda da 101 puan ceza yemiş olursunuz ve bu durum sizi diğer oyuncuların gerisine götürür.

101 Okey Oyununda Puanlama Nasıl Yapılır

Peki bu oyunu oynadık ve tüm 101 kurallarına uyduk. Puanlama nasıl yapılacak ? İşte puanlama aşağıdaki seçeneklerde olduğu gibi yapılmaktadır.

Oyunculardan her hangi biri elindeki tüm taşları per yaptıysa ve ortaya açmadan oyunu bu şekilde bitirdiyse bu oyuncu ödül niteliğinde -101 puan alır. Bu diğer oyunculara 101 puan fark atmasını gösterir. Ayrıca diğer oyunculardan elini 101 yapıp ortaya açmayan varsa bu hamleden dolayı bu oyuncu 2 kat ceza alarak puan tablosuna 202 puan eklenir. Elini 101 peri yapıp açan oyuncu varsa sadece elinde kalan taşlar toplanarak puanlamaya yazılır.

Oyunculardan biri elindeki tüm taşları per yaptıysa ve son taşı okey taşı ise bu durumda tüm oyuncular 4 kat ceza alır. Çünkü oyunu açan oyuncu okey basarak oyunu bitirmiştir. Eğer 101 serisini yakalayıp elinde taş kalan oyuncu varsa bu oyuncuların elindeki sayıların toplamının 2 katı kadar ceza alırlar. Fakat 101 serisini yakalayamayan oyuncu varsa bunlar 4 kat ceza alarak 404 puan hanelerine eklenir.

Oyun esnasında çifte giden bir oyuncu varsa ve bu oyuncu oyunu bitirirse tüm oyuncular çift kat ceza alırlar. Tabi çifte gitmek bir takım riskleri de beraberinde getirir. Oyundaki diğer oyunculardan biri oyunu bitirirse çifte giden oyuncu elindeki sayılarının toplamının 2 katı ceza yer. Bu yüzden elinizde epey çift yoksa çifte gitmemeniz önerilir.

Katlamalı 101 Okey Oyunu Nasıl Oynanır

Katlamalı 101 okey oyununda tüm kurallar 101 oyunu ile aynı olmakla birlikte tek fark perlerin toplamı konusundaki yaklaşımdır. 101 oyununda her hangi bir oyuncu elindeki per toplamını 101 yaptığında elindeki taşları ortaya açabiliyordu. Fakat katlamalı 101 oyununda bir oyuncu toplamda 108 olarak elini açmışsa diğer oyuncu en az 109 yaptığında elini açabilir. Aksi taktirde elini açamayan diğer oyuncular puan olarak büyük riske girerler. Katlamalı 101 okey oyunundaki tek fark budur.

Katlamasız 101 Okey Oyunu Nasıl Oynanır

Katlamasız 101 okey oyunu klasik 101 okey oyunu ile aynı anlamı taşır. 101 okey kuralları baştan aşağı ne ise katlamasız 101 okey oyunu aynı kurallara sahiptir.

Okey 101

Okey 101, normal bir iskambil destesi ile oynanan bir oyundur. Oyunun amacı, seriler veya setler oluşturarak tüm kartları masadan çıkarmaktır. Bir koşu, 3, 4, 5 kırmızı gibi aynı renkten üç veya daha fazla kart dizisidir. Bir set, herhangi bir renkten 7, 7, 7 gibi aynı değerde üç veya dört karttır.

Oyun iki ila dört oyuncu ile oynanabilir. Başlamak için, her oyuncuya kapalı 21 kart dağıtılır. Kalan kartlar, oyuncuların ortasına yüzü aşağı bakacak şekilde yerleştirilir. Bu yığının en üstündeki kart, ilk tura başlamak için döndürülür. Dağıtıcının solundaki oyuncu oyuna başlar ve oyun masanın etrafında saat yönünde geçer.

101 Okey Oyna

101, herkesin öğrenebileceği eğlenceli ve kolay bir kart oyunudur. İşte 101 Okey oynamak için hızlı bir rehber. 101 Okey’in amacı, tüm kartlarınızdan kurtulan ilk oyuncu olmaktır. Bunu, setler veya kart dizileri oluşturan eriterek yaparsınız. Bir set, üç 8’li gibi aynı değerde üç veya daha fazla karttır. Bir koşu, 4, 5, 6 kupa gibi aynı türden sırayla üç veya daha fazla karttır.

101, yüzyıllardır var olan bir kart oyunudur. İki veya daha fazla oyuncu tarafından oynanabilen beceri ve şans oyunudur. Oyunun amacı, setler veya koşular olan per oluşturarak elinizden tüm kartları çıkarmaktır. Bir set, üç kız veya dört altı gibi aynı değerde üç veya dört karttan oluşur. Bir koşu, 4-5-6 veya 9-10-J gibi ardışık dereceli üç veya daha fazla kart dizisidir.

101 Okey Oyna
101 Okey Oyna

Okey’in birçok çeşidi vardır, ancak Kuzey Amerika’daki en popüler versiyonuna 101 Okey denir. Bu versiyonda her oyuncu 101 puanla başlar ve sıfıra ilk ulaşan olmaya çalışır. 101 Okey oynamanın birçok farklı yolu vardır, ancak temel önerme her zaman aynıdır: 101 puana ulaşan ilk oyuncu olun. Puanlar, her bir kombinasyonun belirli bir puan değerinde olduğu kart kombinasyonları düzenlenerek kazanılır. En yaygın kombinasyonlar, türünün üçü (3 puan), dörtlü (4 puan) ve benzeri, on kartlık bir düz için 10 puana kadardır.

Oyuncular ayrıca dışarı çıkma denilen ellerindeki tüm kartlardan kurtularak puan kazanabilirler. Dışarı çıkmak 10 puan artı elde kazanılmış olabilecek puan bonusları değerindedir. Bonuslar tipik olarak yedi veya daha fazla kartla bitirmek veya dört asın tümü ile bitirmek için verilir. 50 TL veren siteler bu konuda size iyi bonus seçenekleri sunmaktadır.

101 Okey İndir

101 okey indir ve bu oyunu en kaliteli yerde oyna.101 okey oyununu oynayabileceğiniz bir çok site olmakla birlikte öncelikle ücretli yada ücretsiz oynamaya karar vermeniz gerekmektedir. 101 okey oynayarak ciddi miktarlarda gelir elde eden oyuncular bulunmaktadır. Eğer 101 okey indir yapmadan paralı 101 oynamak istiyorsanız size Süperbahis Mobil ve Vdcasino Kayıt sitesini önermekteyiz. Aşağıdaki linklerden bu sitelere ulaşıp üyelik işleminizi tamamlayınız ve hemen 101 oyununa başlayınız. Eğer 101 okey indirmek istiyorsanız 101 Okey Google Play linkinden ücretsiz 101 okey oyununu indirebilirsiniz.

101 Okey İndir
101 Okey İndir

Paralı 101 Sitelerinde Oyna (Ücretli)

Profesyonel 101 oyuncularının bir araya gelerek oynadığı 101 oyunudur. Masaya girişler ücretlidir ve her oyuncu oyuna girerken ortaya belirlenen miktarda para koyar. Oyunu kazanan oyuncu ortadaki tüm parayı alır. Paralı 101 siteleri sizlere gerçek parayla 101 oynama fırsatı sunar. Yasal casino siteleri ve Türkçe casino siteleri (Rulet SiteleriSlot Siteleri ) sizlere ücretli 101 oynama imkanı sağlamaktadır. Bu sitelerin tablosu aşağıda verilmiştir ve dilediğiniz paralı 101 sitesini seçebilirsiniz. Ama bizlerin size özellikle önerdiği Süperbahis Plus Giriş ve Betboo Güncel Giriş siteleri bu alanda en çok 101 oyuncusuna sahip olanıdır ve masalara oturmanız çok daha kolaydır. Ayrıca 101 oynama imkanı sunan bazı canlı bahis 2023 siteleri de aşağıda sıralanmıştır.



Süperbahis



Betboo



Youwin



Vdcasino



Sultanbet

Paralı 101 Sitelerinde Oyna Ücretli
Paralı 101 Sitelerinde Oyna Ücretli

Tablomuzda yer alan diğer siteler hakkında bilgi almak isterseniz aşağıdaki linklerden faydalanabilirsiniz.

Ayrıca 101 ve okey haricinde eğlenceli sayılan bir çok oyun bulunmaktadır. Bu oyunları aşağıdaki kılavuzdan seçebilirsiniz.

101 Okey Kolay Mı ?

101 okey oyunu oldukça kolay olup okey oyunundan bazı farklılıklar göstermektedir. Yazımızda bu farklılıkları ele aldık.

101 Okey Nasıl Oynanır ?

101 oyununu öğrenmek isteyen oyuncuların öncelikle ayrı bir sayfada Düz Okey Nasıl Oynanır yazımızı okumasını önermekteyiz. Çünkü oyunun temelleri okey oyunu ile aynı olduğu için ilk aşama olarak okey oyununu bilmeniz gerekmektedir. Per nedir, çifte gitmek nedir, okey basmak nedir gibi soruların cevabını bu yazımızda öğrenebilirsiniz. Daha sonra 101 nasıl oynanır başlıklı yazımız sizlere çok kısa sürede 101 oyununu öğretecektir.

Paralı 101 Okey Siteleri Hangileri ?

Profesyonel 101 oyuncularının bir araya gelerek oynadığı 101 oyunudur. Masaya girişler ücretlidir ve her oyuncu oyuna girerken ortaya belirlenen miktarda para koyar. Oyunu kazanan oyuncu ortadaki tüm parayı alır. Paralı 101 siteleri sizlere gerçek parayla 101 oynama fırsatı sunar. Listemizde tüm paralı 101 sitelerini bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın